Klima efekt bez klimatizácie

Budovy utesňujeme stále viac a viac. 

Ale aké to má pre nás následky? V minulosti sa, pri dotovaných cenách energie, nekládol veľký dôraz na izolačné vlastnosti stavebných materiálov. Napriek tomu, že od čias prekúrených domov a neefektívneho vetrania neubehlo až tak veľa času, zatepľovanie budov a kvalita okien sú dnes samozrejmosťou. Pozabudlo sa však na jednu dôležitú vec. Na tých, ktorí v týchto domoch bývajú. So zmenou stavebnej konštrukcie totiž dochádza aj k zmene vnútorného prostredia.


Zdroj: CandyBox-Images/Fotky&Foto

Pri nedostatočne izolovaných stavbách dochádzalo cez netesnosti v konštrukcii k prirodzenej výmene vzduchu. V dnešných dokonale utesnených stavbách sa prirodzená výmena vzduchu „zastavila“, čo kladie zvýšené nároky na kvalitu použitých materiálov v interiéri. Bohužiaľ, ešte stále nie je samozrejmosťou, aby sa popri úspore energií riešili aj ďalšie faktory, ktoré výrazne ovplyvňujú našu pohodu a zdravie pri bývaní: zabezpečenie dostatočnej výmeny vzduchu, uvoľňovanie škodlivých látok a udržiavanie správnej vlhkosti.

5 zásad na dosiahnutie tepelnej pohody a komfortu pri bývaní 

1. Dostatočné zateplenie 
Zateplením budovy nezískate len úsporu energií, ale aj pohodový chládok v lete, príjemné teplo v zime a správnu teplotu na povrchu stien, ktorá napomáha k dosiahnutiu tepelnej pohody a znižuje riziko vzniku plesní.
2. Konštrukcia stien ako akumulačná hmota 
Okrem zateplenia má rozhodujúci vplyv na udržanie správnej teploty v interiéri schopnosť stien akumulovať teplo. 
3. Dostatočná hrúbka omietky pre lepšiu reguláciu vlhkosti 
Vyberajte si materiály, ktoré svojim zložením a štruktúrou dokážu prebytočnú vlhkosť v interiéri absorbovať, ale zároveň, v prípade suchého vzduchu ju vydať naspäť do interiéru. 
4. Minerálne stavebné materiály bez obsahu škodlivín 
Poobzerajte sa po kvalitných a certifikovaných materiáloch, ktoré neobsahujú uvoľňujúce škodliviny a svojim zložením sú prirodzene antibakteriálne a bránia tvorbe plesní. 
5. Zabezpečenie dostatočnej výmeny vzduchu 
Nezabúdajte ani na dostatočné vetranie priestorov alebo využitie výhod automatických nútených vetraní.

Recept našich starých otcov 

Ak sa na chvíľu obzriete do minulosti, zistíte, že veľká časť stien bola omietnutá hlinenými omietkami a natretá vápnom. V tom čase neexistovali žiadne high-tech technológie na skúmanie materiálov, ale ľudia svojimi skúsenosťami prišli na to, ktoré materiály im dokážu zabezpečiť väčší komfort pri bývaní.


Zdroj: Snake81/Fotky&Foto

„Vápno patrí medzi najstaršie spojivá na výrobu mált, omietok a farieb. Dokonca aj jeho tradičná výroba ostáva pôvodná. Kvôli svojmu zloženiu a vlastnostiam je vápno v stavebníctve stále žiadané. Zásaditý charakter nevytvára živnú pôdu pre rast plesní a patogénnych mikroorganizmov. Práve kvôli jeho dezinfekčným účinkom sa steny v minulosti pravidelne natierali vápnom. Vápenné a hlinené omietky dokážu výrazne ovplyvňovať aj vlhkosť v interiéri. Ide o ekologický materiál. Vyrába sa zo surovín - vápenca, ktorého zásoby sú bohaté a suroviny na spracovanie sa dovážajú len z minimálnych vzdialeností. Výroba je prakticky bezodpadová. Pri tvrdnutí vápna karbonizáciou sa uvoľňované CO2 pri výrobe spotrebováva na vytvrdnutie malty,“ hovorí Tibor Blaško, quality manager spoločnosti Baumit.

Klima omietka v hlavnej úlohe 

Baumit sa pri vývoji vnútorných omietok snažil využiť práve vyššie spomenuté vlastnosti omietok, zároveň však neubrať na kvalite a jednoduchosti spracovania omietok. Výsledkom je produktová rada Baumit Klima, ktorej hlavným predstaviteľom je vnútorná vápenná omietka Baumit KlimaWhite. Podľa výskumov omietka reguluje vlhkosť v interiéri až 3 x lepšie ako sadrové omietky a 1,5 x lepšie ako vápennocementové omietky, dokonca reguluje vlhkosť v interiéri porovnateľne ako hlinené omietky.


A na akom princípe funguje? 

„Jedinečná príroda už „vymyslela“ všetko, preto aj pri vývoji Klima produktov hľadali ich tvorcovia inšpiráciu práve tam, pričom pátrali po prírodných štruktúrach, ktoré dokážu výnimočným spôsobom regulovať vlhkosť. Ideálnym vzorom sa stala morská špongia. Vďaka svojej jedinečnej štruktúre dokáže vzhľadom k svojmu objemu absorbovať obrovské množstvo vlhkosti, ktorú následne postupne odovzdáva späť do prostredia. Inými slovami – ide o dokonalú reguláciu vlhkosti, teda presne to, čo dokážu aj naše Klima omietky,“ vysvetľuje Petra Chebenová, produkt manažér spoločnosti Baumit.


Zdroj: mychadre77/Fotky&Foto

Základom úspechu pri vývoji Klima omietok sa tak stalo nájdenie vhodnej kombinácie materiálov, ktoré po vyzretí omietky vytvoria fungujúcu špongiovú štruktúru, podobnú tej, ktorú poznáme z prírody. Veľké množstvo testov a laboratórnych meraní napokon prinieslo želaný výsledok v podobe kombinácie vápencového kameniva doplneného ľahkým perlitovým plnivom a ideálneho spojiva na báze vápna, doplneného malým množstvom bieleho portlandského cementu. 

„Perlit dodáva omietke mikroporéznu štruktúru, vysokú paropriepustnosť, ako aj lepšie spracovateľské vlastnosti. Vápencové kamenivo a spojivo kombinujúce vápenný hydrát a malé množstvo cementu je zárukou dostatočnej pevnosti omietok. Obsiahnutý cement zároveň prispieva k vytvoreniu stabilnejšej mikroporéznej štruktúry umožňujúcej v maximálnej miere regulovať vlhkosť. Vďaka zásaditému charakteru majú Klima omietky dezinfekčné vlastnosti a pôsobia ako prirodzená ochrana pred mikroorganizmami, vrátane zdraviu škodlivých húb a plesní,“ dodáva. 

Ako teda vyplýva z predchádzajúceho – Klima omietky nie sú žiadne „kúzlo“. V skutočnosti ide o vyváženú kombináciu prírodných, minerálnych surovín, ktoré rozhodne nie sú nijakým zdrojom škodlivín. Naopak - vytvárajú jedinečnú mikroporéznu štruktúru omietky, ktorá prirodzene reguluje vlhkosť v interiéri a jej zásaditý, prirodzene antibakteriálny charakter navyše chráni ľudské zdravie pred škodlivými hubami a plesňami.

Baumit tím

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Murálna maľba v Trenčíne

Nová farba na brizolit

Rady a tipy pre stavbu pred zimou